Kodėl vaikai neturėtų būti nešiojami veidu į pasaulį

„Veidu į pasaulį“ - elgesio biologės dr. Evelin Kirkilionis komentaras

Aš neesu įsitikinusi, kad nešioti vaikutį veidu į pasaulį yra gerai. Toks nešiojimo būdas praranda visus anatomiškai taisyklingos padėties privalumus. Vaikų kojos nėra anatomiškai idealioje padėtyje kuri būtų klubo displazijos prevencija. Priešingai, toks nešiojimas netgi skatina klubų displaziją.

Liemens padėtis yra nepalanki kūdikiui, nes per pečius einančios petnešos spaudžia kūdikio pečius ir stumia juos atgal versdamos kūdikį būti neįprastoje vertikalioje pozicijoje. Tai gali sukelti stuburo įdubimą, kuris nėra būdingas tokiame amžiuje. Be to, kūdikis nesėdi ant savo vystyklu paminkštinto užpakaliuko, o svoris pasiskirsto ant kremzlinių dubens struktūrų. Tai reiškia, kad kūdikis kabo ant tarpvietės, berniukai – ant savo sėklidžių.

Kūdikis veidu į save

Nešiojamas veidu į priekį kūdikis susiduria su nuolatiniu informacijos srautu iš aplinkos. Mažieji vis dar turi išmokti atskirti kas yra svarbu, o kas ne ir taip pat turi išmokti nekreipti dėmesio į nereikalingą informaciją. Kai kūdikiai nešiojami veidu į priekį, jie yra užtvindomi įspūdžių potvyniu, kurio jie negali išvengti.

Taip nešiojami kūdikiai yra labai stimuliuojami ir yra labai budrūs. Viena vertus, atrodo, kad jiems patinka tiek daug matyti. Tačiau labai dažnai stimuliacija nesibaigia laiku, o kūdikiai nepajėgia patys atsiriboti nuo aplinkos. Dėl tokio nešiojimo būdo kūdikiai negali patys savarankiškai nusisukti, net jei to ir norėtų. Kita vertus per daug informacijos prikausto kūdikio dėmesį ir jis nepajėgia nusisukti nuo jos net jeigu jos jau gana. Paprastai kūdikiai nusisuka nuo stiprių stimulų kai pavargsta, jų galvelės nusvyra ant šono, kūnas atsipalaiduoja.Tokiu būdu stimulas patraukiamas iš regėjimo lauko ir žavėjimasis juo nutrūksta. Tačiau nešiojamas veidu į priekį kūdikis negali to padaryti. Vėliau, kažkuriuo metu gauta informacija turi būti „suvirškinta“ ir tai dažniausiai vyksta vakarais. O tai yra kritinis laikas, nes reikia išsiugdyti sugebėjimą pereiti nuo būdravimo fazės prie miegojimo fazės. Nelengva užduotis kūdikiui.

Taigi, jeigu kūdikis yra smalsus ir nori stebėti aplinką, geriau yra jį nešioti ant klubo (nors tai nėra labai patogu nešiotojo nugarai) arba ant nugaros. Ant nugaros reikėtų rištis kūdikį taip, kad jis galėtų matyti aplinką per nešiotojo petį. Su įprastomis nešynėmis tai gali būti sunku, tačiau pasirinkus tinkamą minkštą nešioklę tai yra įmanoma.

Veidu į priekį vežiojami vežimėliuose vaikai mažiau bendrauja, kadba ir juokiasi

Tyrimų metu nustatyta, kad:

  • 62% vaikų buvo vežiojami veidu į priekį, amžiaus grupėje nuo 1 iki 2 metų taip vežiojamų buvo 86%
  • Tėva, veždami vaiką atsuktą į save, kalba su vaikui dvigubai dažniau (25 % veidu į save, to 11 % veidu į priekį)
  • mažiau nei ketvirtis tėvų, vežančių vaiką vežimėlyje, su juo kalbėjo (22 %)
  • Mamos ir kūdikiai, kurie eksperimento metu keliavo tiek veidu į priekį, tiek veidu vienas į kitą, daug dažniau juokėsi, kai keliavo veidu vienas į kitą. Iš 20 kūdikių, kurie keliavo veidu į priekį, tik vienas juokėsi tyrimo metu, tuo tarpu keliaujant veidu į mamą, juokėsi pusė kūdikių,e journey
  • Kūdikių viduriniš širdies ritmas šiek tiek sumažėdavo, kai jie važiuodavo vežimėlyje veidu į mamą, taip pat dvigubai dažniau kūdikiai užmigravo vežami veidu į mamą, o šie abu dalykai galėtų rodyti, kad kūdikio streso lygis sumažėjo.

Dr Zeedyk sako, kad net vystymosi psichologai apie vežiojimą vežimėlyje nesusimąsto ir nepagalvoja, kad tai gali būti svarbu. Tuo klausimu iki šio tyrimo nebuvo atlikta jokių tyrimų. Neuropsichologijos mokslas mums rodo, kad bendravimas  pirmaisiais vaiko gyvenimo metais yra labai svarbus vaiko smegen vystymuisi. Jeigu kūdikiai praliedžia daug laiko vežimėliuose, kuriuose bedrauti su tėvais galimybės yra ribotos,  tuo metu, kai smegenys vystosi greičiau nei bet kada, tai gali daryti neigiamą įtaką jų vystymuisi. Daugiau skaitykite:

https://www.suttontrust.com/newsarchive/first-ever-study-psychological-effects-buggies-reveals-life-21st-century-baby-buggy-can-emotionally-isolated-language-poor/

Komentarai